V edycja "Nocy Bibliotek" w Bibliotece na Bemowie

Tegorocznym hasłem V edycji Nocy Bibliotek było "Znajdźmy wspólny język". 5 października każda z czterech wypożyczalni na Bemowie, która wzięła udział w akcji, skupiła się na konkretnym zagadnieniu chcąc ukazać nowoczesne role biblioteki publicznej – instytucji kulturalnej sprzyjającej rozwojowi najmłodszych, tworzącej aurę odpoczynku dla dorosłych, kultuwyjącej czytelnictwo i rozwój intelektualny. W wypożyczalni nr 29 zajmowano się twórczością Jana Brzechwy. Odbyły się warsztaty nauki kaligrafii dla starszych dzieci i młodzieży, natomiast maluchy wymyślały własną grę. Wypożyczalnia nr 38 zamieniła się w Biblbem Café – kawarienkę biblioteczną, gdzie można było odpocząć, zagrać w grę lub poczytać książkę przy herbacie. Czytelnia nr 17 podążyła w podróż do krainy czarów, gdzie przewodnikiem były zmysły. Wśród zabaw i gier nie zabrakło motywu kultowych postaci z lietratury dziecięcej. W Punkcie Bibliotecznym nr 141 przeprowadzono rodzinne warsztaty mydlarskie, a później Panie mogły wziąć udział w pokazie, z instruktażem, tworzenia własnych naturalnych kosmetyków. Więcej o akcji "Noc Bibliotek" dowiedzą się Państwo na: www.nocbibliotek.org Dziękujemy za wspaniałą atmosferę! Zapraszamy za rok!

Zabawy ze zmysłami w Czytelni nr XVII.

Warsztaty kaligraficzne i gry dla dzieci w Wypożyczalni nr 29.

Warsztaty mydlarskie w Punkcie Bibliotecznym nr 141.

Biblbem Cafe w Wypożyczalni nr 38.

Warsztaty z kosmetologiem "Piękną być" w Punkcie Bibliotecznym nr 141.

18 września w Wypożyczalni nr 29 gościliśmy p. Marię Wiśniewską ps. "Malina" "Pucia", która była łączniczką Armii Krajowej podczas Powstania Warszawskiego. Pani Maria opowiadała swoje przeżycia z perspektywy czternastoletniej dziewczyny, która była członkinią słynnego batalionu "Parasol". W spotkaniu brała udział młodzież 8 klasy SP nr 306.

W punkcie bibliotecznym na Batalionów Chłopskich gościliśmy okolicznego pszczelarza. Sąsiad z Chrzanowa opowiadał o pszczołach, ich interakcjach z ludźmi i hierarchii wewnątrz ula. Spotkanie dotyczyło również miodu, który nie tylko cieszy smakiem, ale ma wiele wartości odżywczych.

Pan Wojciech omówił rolę pszczół w procesie rozwoju roślin, jak również podkreślił ich wpływ na ilość osiąganych plonów, jakie uzyskujemy z upraw rolnych. Podczas warsztatów można było wykonać własną świecę z wosku pszczelego.

Zajęcia z jogi na trawie cieszą się popularnością wśród młodych czytelników i tych dojrzałych. Przedstawiamy zdjęcia z dwóch ostatnich spotkań.

W punkcie bibliotecznym na Batalionów Chłopskich odbyło się spotkanie "Chrzanić Mięso, czyli o roślinnym jedzeniu dla dzieci i dorosłych". Inicjatywę podjęto dzięki staraniom Bemowskiego Centrum Kultury w ramach projektu "Laboratorium projektów Chrzanowa". Miejsca użyczyła Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo. Gośćmi spotkania byli dietetyczka Iwona Kibil oraz Malwina Migdał-Szafrańska i Maciej Szafrański – autorzy bloga Love You Vege Much. Dyskusję poprowadziła Marta Januszewska.

Przedstawiamy relacje z zajęć jogi na trawie. W sierpniu spotykamy się w każdy wtorek na ul. Konarskiego 6. Dodatkowe sobotnie zajęcia w sesjach dla dzieci i dorosłych odbędą się 10 sierpnia. Zapraszamy!

19 czerwca  w Wypożyczalni 29 zostały wręczone nagrody za udział w konkursie plastycznym ,,Wiosna z Konikami z Szumińskich Łąk". Dzieci wykonały dowolną techniką ilustrację do książki Agnieszki Tyszki ,,Koniki z Szumińskich Łąk". Wystawę prac można oglądać w placówce przy ul. Koraskiego 6.

10 czerwca w Punkcie Bibliotecznym na Batalionów Chłopskich odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu Rodzić po ludzku. Tematyką spotkania był plan porodu oraz szpitale przyjazne przyszłym mamom. Mamy nadzieję, że atmosfera i tematyka spotkania okazały się pomocne w podejmowaniu tak ważnych decyzji.

Szanowni Państwo! Dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska podczas pikniku (2 czerwca w Parku Górczewska) z okazji Dnia Dziecka!

 
Ostatnie spotkania kulinarne już za nami. W XVII Czytelni przy ul. Powstańców Śląskich 17 poznawaliśmy koktajle owocowe i warzywne. To świetny pomysł na dostarczenie organizmowi niezbędnych odżywczych składników, to bomba witaminowa, którą można pić przez cały rok. Natomiast w Punkcie Bibliotecznym przy ul. Batalionów Chłopskich 87 poznaliśmy tajniki kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Było kolorowo, zdrowo i smacznie. Projekt warsztatów realizowano w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019.
 

23 maja w Wypożyczalni nr 29 odbyły się warsztaty ,,Zabawy naszych rodziców". Dzieci poznały zabawy domowe i podwórkowe z dawnych lat. Przestrzeń biblioteki zamieniła się w plac zabaw, na którym dzieci mogły poskakać w gumę i na skakance, pokręcić HULA HOP, porzucać krążkiem, pograć w kapsle czy w klasy. Przy stoliku czekały bierki, kości, pchełki, układanki, sprężynki, JOJO i żołnierzyki. Na koniec każdy ozdobił swojego gniotka przy użyciu włóczki i flamastrów.

Pomimo padającego deszczu do Wypożyczalni nr 114 w czwartek przybyła grupka dzieci dla której umiłowanie sztuki i natury jest ważne. Po zapoznaniu się z pracami dwóch wspaniałych polskich malarzy – Chełmońskiego i Pankiewicza w ruch poszły pędzle, kredki , farby , tiul , ręczniki papierowe i siano ( techniki powstawania obrazów są przecież bardzo różne!), by za chwilę na specjalnie przygotowanych blejtramach pojawiły się kolorowe piękne prace.

119 Wypożyczalnia (Pełczyńskiego 28c) po bibliotecznych rewolucjach. Zapraszamy.

W naszych warsztatach w 8 Czytelni uczestniczą Ci którzy chcą nauczyć się technik ratowania życia i mieć pewność, że w sytuacji jego zagrożenia zareagują właściwie. Nasz instruktor przekazuje im niezbędne  wiadomości oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu – dziecku lub osobie dorosłej. Uczestnicy warsztatów ćwiczą i omawiają sytuacje najczęściej występujące w pierwszej pomocy przedmedycznej.

" Mój kawałek zieleni…"
Bluszcze, fitonie, mchy to rośliny które idealnie nadają się do kompozycji las w słoiku i pasującą do każdego wnętrza. Ich kształty mają w sobie coś magicznego i egzotycznego . Oprócz tego są roślinami prostymi w uprawie. Na naszych wczorajszych warsztatach w XVII Czytelni powstały prawdziwe dzieła sztuki ogrodniczej. Projekt jest realizowany we współpracą z Fundacją Arte ze środków m.st. Warszawy.

"Gorące rytmy… w 113 Wypoźyczalni"
Za nami pierwsze kilka spotkań z Salsą – popularnym na całym świecie tańcem latyno-amerykańskim. Uczestniczki i uczestnicy naszych warsztatów nie tylko uczą się tańczyć, aby swobodnie czuć  na parkiecie, lecz także poprawiają kondycję i wspaniale się bawią. Projekt realizowany z budżetu partycypacynego na 2019 rok. 

Już ostatni raz przed wakacjami, nasza XVII Czytelnia zamieniła się w tor przeszkód dla samochodów sterowanych radiem. Młodzież poznawała różnego rodzaju auta RC oraz czasopisma, które dotyczyły tego tematu. Udało nam się przeprowadzić mini zawody, a nutka rywalizacji sprawiła, że nasi młodzi czytelnicy mocno skupili się na zadaniu i bardzo sprawnie pokonali tor przeszkód.

"Warsztaty gotowania"
Kolejne sobotnie spotkania kulinarne w placówkach przy ul. Powstanców Śląskich oraz Batalionów Chłopskich ń kulinarnych już za nami. W XVII Czytelni przy ul. Powstańców Śląskich 17 poznawaliśmy tajniki kuchni wegatariańskiej i wegańskiej, natomiast w Punkcie Bibliotecznym przy ul. Batalionów Chłopskich tworzyliśmy sałatki i przekąski z różnych stron świata. Było kolorowo, zdrowo i smaczmacznie. Projekt warsztatów realizowany jest w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Tańcowała igła z nitką czyli…kolejne warsztaty z trudnej umiejętności "łączenia materiałów przez zszywanie" w Wypożyczalni 114 już za nami. Projekt realizowany w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Na kwietniowych warsztatach majsterkowania w XVII Czytelni uczestnicy stworzyli piękne lampiony. Projekt warsztatów majsterkowania realizowany jest w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

"Warsztaty gotowania"
Dwa z sześciu spotkań kulinarnych już za nami. W XVII Czytelni przy ul. Powstańców Śląskich 17 poznawaliśmy tajniki kuchni wegatariańskiej i wegańskiej, natomiast w Punkcie Bibliotecznym przy ul. Batalionów Chłopskich tworzyliśmy sałatki i przekąski z różnych stron świata. Było kolorowo, zdrowo i smaczmacznie. Projekt warsztatów realizowany jest w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

"Wspaniały świat bohaterów" to warsztaty przeznaczone przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy są wielbicielami świata komiksu (ale również mangi). Kierujemy je do dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat zainteresowanych nie tylko rozwijaniem talentu plastycznego, ale również umiejętności tworzenia historii literackich . Zachęcamy do udziału tych, którzy mieli już do czynienia ze światem ilustracji i graficznej interpretacji tekstów, ale także tych, którzy do tej pory takiej okazji nie mieli. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z całym procesem tworzenia ilustracji, poznają wszystkie elementy jakie wchodzą w skład języka komiksowego: bohater, miejsce i czas akcji, a na zakończenie stworzą własną opowieść graficzną. Uzyskują odpowiedzi na pytania: Jakie są zasady tworzenia bohater? Jak tworzą go zawodowi rysownicy i czy my również możemy tak rysować? Jak można rysunkiem opowiedzieć o działaniach i problemach z którymi mierzy się nasz wymyślony bohater?  Od czego zacząć żeby stworzyć własny, niepowtarzalny komiks?  Projekt realizowany jest przy współpracy z Fundacją ARTE  w ramach programu "Aktywna Warszawska Młodzież" i finansowany ze środków m.st. Warszawy.

"Mój kawałek zieleni" to rodzinne warsztaty budowania ogrodów. Dzieci i młodzież wspólnie z jednycm z rodziców mieli okazję stworzyć własny kawałek "przyrody".  Warsztat składał się z dwóch części, teoretycznej oraz praktycznej. W pierwszej z nich uczestnicy dowiedzieli się  się o różnych ciekawych technikach uprawy roślin w szklanych naczyniach. Poznali tajniki uprawy i prześledzili etapy powstawania ekosystemów zamkniętych w szkle. W części praktycznej, korzystając  z przygotowanych materiałów takich jak: narzędzia, rośliny, naczynia, stworzyli własny ogród zamknięty w szklanym słoju. Projekt realizowany jest przy współpracy z Fundacją ARTE  w ramach programu "Aktywna Warszawska Młodzież" i finansowany ze środków m.st. Warszawy.

Na pierwszym z warsztatów – prowadzonych przez Fundacje Rodzić po Ludzku – przyszłe mamy dowiedziały się przede wszystkim jakie prawa przysługują kobietom w szpitalach położniczych, ale również jakie są standardy organizacyjne opieki okołoporodowej. Na następne spotkanie w Punkcie Bibliotecznym (ul. Batalionów Chłopskich 87) zapraszamy już 20 maja. 

Wiolonczela czyli muzykomania dla dzieci – zajęcia dla najmłodszych w Punkcie Bibliotecznym na Batalionów Chłopskich oraz w 114 Wypożyczalni na Powstanców Śląskich 17.

"Warsztaty makijażu", których pierwsza edycja odbyła się w XVII Czytelni składały się z dwóch części. W pierwszej uczestniczki dowiedziały się jakie są zasady poprawnego malowania się. W drugiej – z fachową pomocą profesjonalnych wizażystów – doskonaliły swoje umiejętności oraz uzyskiwały porady dotyczące kosmetyków, kolejności oraz sposobu ich użycia. Projekt warsztatów realizowany jest w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019. Kolejne spotkanie już w maju. 

Za nami pierwsze "Warsztaty hydrauliczne" . W 119 Wypożyczalni  na Pełczyńskiego dowiedzieliśmy się jak: uszczelnić baterię przy podłączaniu do zlewu, założyć i uszczelnić odpływ, dopasować poszczególne plastikowe elementy do siebie,  po co w baterii jest głowica i jak ją wymienić.  Projekt warsztatów realizowany jest w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019. Na kolejne warsztaty zapraszamy 9 maja. 

Kolejne spotkanie z cyklu "Warsztaty naprawy roweru dla dorosłych" za nami. Tym razem spotkaliśmy się przed Punktem Bibliotecznym na Batalionów Chłopskich. Przyszli  "duzi i mali",  aby przygotować rowery do sezonu. Projekt warsztatów realizowany jest w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

"Paczka dla Bezdomnego Zierzaczka".
Szanowni Państwo, właśnie zakończyliśmy akcję „Paczka dla Bezdomnego Zwierzaczka”. Z wielką radością informujemy , iż efekty zbiórki  przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.  Nie pozostaliście Państwo obojętni na los bezdomnych zwierząt, a ilość okazanego przez Państwa wsparcia z pewnością zapełni niejeden bagażnik, w którym dary pojadą do podopiecznych Schroniska w Celestynowie 🙂 Bardzo dziękujemy za każdy, nawet najdrobniejszy gest. 

Nasza XVII Czytelnia zamieniła się w tor przeszkód – na potrzeby warsztatów modelarskich. Omawialiśmy podstawy dotyczące budowy modeli zdalnie sterowanych oraz ich rodzaje, wyjaśnialiśmy sobie różnice pomiędzy modelami torowymi, a takimi poruszającymi się w terenie. Przygoda z modelami zakończyła się wymianą wspólnych doświadczeń modelarskich oraz zdobywaniem umiejętności w jeździe modelem na przygotowanym torze. 

Za nami pierwsze spotkanie "Warsztaty naprawy roweru dla dorosłych". Spotkaliśmy się na Pełczyńskiego w 119 Wypożyczalni, aby przygotować rowery na sezon wiosenny. Projekt warsztatów realizowany jest w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Na warsztatach majsterkowania w XVII Czytelni uczestnicy własnoręcznie tworzyli skrzyneczki na drobiazgi – każda z nich była inna, wyjątkowa. Projekt warsztatów majsterkowania realizowany jest w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2019.