Lekcje biblioteczne w Punkcie Bibliotecznym nr 141 trwają w najlepsze! Tym razem możemy przekonać się, jak przedszkolaki poznają bibliotekę, by później móc korzystać z jej zasobów!

Któż nie słyszał o przygodach Koziołka Matołka? "Najsłynniejsze kopytka" w Polsce zawitały do Spotykalni – Biblioteki Sąsiedzkiej. Dzieci najpierw posłuchały o drogach Koziołka, jakie obierał, natomiast później odzwierciedliły swoje wrażenia za pomocą kredek.

Przedszkole niepubliczne "Mali Ekolodzy" odwiedziło Punkt Biblioteczny nr 141. Dzieci zapoznały się z działalnością i organizacją biblioteki, czytały bajki i tworzyły grzybki za pomocą metody origami.

Lekcja biblioteczna dla warszawskiego przedszkola w Czytelni nr XVII.

W nowym roku szkolnym uczniowie Wolnej Szkoły odwiedzili Wypożyczalnię nr 29. Dzieci poznały różnicę pomiędzy książką a czasopismem na podstawie pism Świerszczyk i Victor Junior.

Ostatnio w Czytelni nr XVII gościły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 301. W imię dbałości o środowisko i ekologię bibliotekarze przedstawili dzieciom zasady recyklingu oraz opowiedzieli dlaczego warto dawać przedmiotom drugie życie. Dzieci miały okazję wykonać samonawadniającą się doniczkę z wizerunkiem królika!

13 czerwca w Wypożyczalni 29 odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym lekcja biblioteczna. Dzieci poznały interaktywne książki i bawiły się przy wierszu ,,Lokomotywa" J. Tuwima. Na kolejne lekcje biblioteczne zapraszamy od września. Życzymy udanych  wakacji!

Najpopularniejsza akcja w Polsce. "Jak nie czytam, jak czytam" – Pobijamy rekord w czytaniu odbyła się również w naszej XVII Czytelni. Brali w niej udział uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 306 w Warszawie.

Do Wypożyczalni 29 przybył skrzat i ukrył skarb. Tylko gdzie? Uczniowie II klasy SP 316 musieli rozwiązać skrzacie zadania aby odnaleźć ukryty w placówce skarb. Mali poszukiwacze musieli znaleźć tajemne wejścia do lasu, narysować skrzata, wymyśleć skrzacie imiona oraz odnaleźć zagubioną książkę. W końcu mali poszukiwacze przygód dotarli do skrzyni, w której ukryty był skarb. Dziękujemy za wspólną zabawę i liczymy, że skrzat jeszcze powróci do naszej placówki!

W Wypożyczalni 113 dzieci z przedszkola nr 406 wybrały się w niesamowitą podróż do krainy wierszy Juliana Tuwima. Udały się na przejażdżkę wyładowaną po brzegi "Lokomotywą", słuchały audycji przygotowanej przez "Ptasie Radio" oraz zmierzyły się z wyzwaniem jakie pewnej rodzinie sprawiła "Rzepka". Okazja do tego była nieprzypadkowa. Właśnie 3 czerwca w bemowskiej bibliotece przypadał dzień czytania wierszy poety. Akcja ta miała miejsce w ramach Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom, który odbywa się w dniach 1-9 czerwca.😍😍

9 maja w Wypożyczalni nr 29  (w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek) odbyła się lekcja otwarta dla najmłodszych czytelników pt. ,,Czego nie lubi książka". Dzieci opowiedziały jak należy dbać o książki i miały możliwość nauki gry w kalambury. Na koniec wykonały oryginalne zakładki.

Lekcja biblioteczna w XVII Czytelni. Poznajemy bibliotekę od zaplecza i rozmawiamy na temat ciekawych form książki.

Czego nie lubią książki czyli lekcja w bibliotece….
W Punkcie Bibliotecznym Rozmawialiśmy z dziećmi, o tym jak nie lubią być traktowane książki. Dzieci dostały do rączek egzemplarze zniszczone porwane, porysowane, bez kompletu stron czy okładek . Trzeba przyznać, że zrobiło to na nich duże wrażenie. Okazało się, że dzieci posiadają ogromną wiedzę o tym jak można zadbać o książki, aby dłużej nam służyły. Używają zakładek, nie zaginają rogów, czy też pamiętają o okładaniu książek. Przyznały również, że książka często towarzyszy im w wakacyjnych podróżach.
Rozmawialiśmy z nimi również o tym, że – jak mówi nasze przysłowie – nie należy oceniać książki po okładce. Często zniszczona okładka mówi nam o tym, że książka musi być bardzo ciekawa, ponieważ wiele osób po nią sięgnęło.

Na początku maja w Czytelni Naukowej nr 8 odbyły się lekcje biblioteczne  z udziałem klas VIII ze Szkoły Podstawowej nr 316. Tematem spotkania była prezentacja biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem Czytelni Naukowej oraz tworzenie bibliografii na zadany temat. Dodatkowym zadaniem było rozwiązywanie krzyżówki przygotowanej przez panią Renatę.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w Wypożyczalni 29 odbyła się otwarta lekcja biblioteczna- czego nie lubi książka. Młodzi czytelnicy podzielili się swoimi pomysłami dotyczącymi ich sposobów dbania o książki. Mieli również możliwość nauczenia się gry w kalambury. Na koniec wykonali oryginalne zakładki.

Lekcje biblioteczne w  XVII Czytelni oraz w 29 Wypozyczalni  dotyczyły Wielkanocnych tradycji. W 29 Wypozyczalni rozmawialiśmy o zwyczajach Wielkanocnych a z papieru powstały kolorowe pisanki.
XVII Czytelnia

29 Wypożyczalnia

Temat na czasie: zasady recyklingu, buty z ananasa, wygodny sport z oceanicznych plastików, bambus zamiast plastiku, a zamiast foliówek – woreczki z firanek i milutkie torebki ze skrobi ziemniaczanej. Dzisiaj  (21 marca) w Czytelni nr XVII z najmłodszymi uczyliśmy się zasad recyklingu. Dzieci dowiedziały się jak zastąpić stare nawyki, ekologicznymi sposobami – które są zdrowsze dla nich i planety. Mamy nadzieję, że po lekcji bibliotecznej dzieci i ich najbliżsi wdrożą w życie wszystkie nowinki niwelujące nadmiar odpadów, a segregacja odpadów będzie prosta i przyjemna.

Bunkt Biblioteczny na Batalionów Chłopskich gościł najmłodszych czytelników. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały czytanych bajek i zapoznały się z bibliotecznym katalogiem. Okazało się, że wyszukiwanie książek na półce i rozpoznawane książkowych działów dla dzieci to wspaniała zabawa!

Lekcja biblioteczna w XVII Czytelni   "Ślady prowadzą do"  … zabawa tropiąca książki.
"Choć nie ma zamka ani kluczyka często otwierasz ją i zamykasz". Zagadki, opowieść o Smoku Wawelskim, a także sprawdzanie grubości, wielkości książek i tego co można w nich znaleźć, zabrało nam sporo czasu. Do zobaczenia wkrótce, bo dalszy ciąg nastąpi.

W Wypożyczalni nr 29 gościliśmy 4- latki z Przedszkola 214. Dziękujemy za za aktywny udział w zajęciach i wspólną zabawę!

XVII Czytelnia – są książeczki, które stworzone zostały po to by bawić się z dziećmi. Są też takie które rosną razem z czytelnikiem. Jak różne i ciekawe formy wydawnicze mogą trafić do naszych rąk przekonały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 362 w Warszawie na lekcji bibliotecznej w XVII Czytelni.

29 Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży – dzieci poznawały "tajniki" pracy bibliotekarskiej, rodzaje książek oraz uczestniczyły w małej koszykarskiej zabawie…

XVII Czytelnia – "Historia pisma i książki"