W Spotykalni – Bibliotece Sąsiedzkiej organizujemy plastyczne warsztaty jesienne pt. "Co nam wrzesień w darze niesie". Najmłodsi tworzą figurki z naturalnych materiałów jak karton, kasztany, żołędzie i liście.

Pośród miękkich poduch i szumu wiatru za oknem w Czytelni nr XVII czytaliśmy na dywanie. Następnie dzieci miały okazję wykonać papierowe myszki.

Cykl literacki dla najmłodszych pt "Poczytanki Babki Danki" cieszy się ciągłą popularnością. W Wypożyczalni nr 29 Pani Danuta opowiada dzieciom polskie legendy i historie.

W Wypożyczalni nr 29 dzieci miały okazję wykonać lapbooki, które nawiązywały do wakacji.

Autorka powieści Kasia Bulicz-Kasprzak prowadzi warsztaty pisarskie w Wypożyczalni nr 38. Uczestnicy spotkań otrzymują wskazówki dotyczące swojej pracy, jak również mogą dowiedzieć się jak wygląda proces wydawniczy. Pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu, następnie cykl będzie kontyuowany od września do grudnia tego roku.

Na warsztatach "Kreatywnie" mają Państwo okazję wykonać własnoręcznie przedmioty wystroju wnętrz, biżuterię itp. Spotkania dla dorosłych i młodzieży odbywają się w Wypożyczalni nr 38. Zapraszamy do obejrzenia relacji z zajęć, które odbyło się 10 września.

1 sierpnia w Spotykalni – Bibliotece Sąsiedzkiej mali czytelnicy mieli okazję wykonać zakładki z motywami narodowymi z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

29 lipca wypożyczalnia nr 38 ponownie gościła Klub Książki. Na spotkaniu omawiano książkę Przemysława Słowińskiego "Kobiety Wywiadu".

Spotykalnia – Biblioteka Sąsiedzka zapragnęła oddać atmosferę lata przenosząc plażę do galerii handlowej. Piasek kinetyczny dzięki zwięzłości materiału tworzy stałe formy, łącząc go z barwnikami syntetycznymi lub spożywczymi można uzyskać wiele kolorów, które dodadzą atrakcyjności muszelkom, rozgwiazdom i zamkom. Zachęcamy do obejrzenia relacji i zapraszamy na następne zajęcia plastyczne!

Torby bawełniane zostały rozpowszechnione, jako alternatywa dla reklamówek plastikowych. Jednak ich największą zaletą jest materiał wykonania, który stał się wdzięcznym podłożem dla kolorowych grafik i napisów. W Spotykalni – Bibliotece Sąsiedzkiej czytelnicy mieli okazję ozdobić torby we wzory, które najbliższe są ich sercom – malowano kwiaty, zwierzęta, samochody, a nawet dedykowano je rodzicom. Zapraszamy na relację z tego twórczego wydarzenia.

16 lipca Wypożyczalnia nr 29 zaprosiła najmłodszych na kolejne "Poczytanki babki Danki". Tematem przewodnim spotkania była legenda o Bazyliszku, którego tropem później podążano po historycznej mapie Warszawy. Popołudnie zakończono konkursem, podczas którego dzieci mogły dowiedzieć się więcej o losach stolicy Polski.

Moja osobista zakładka do książki – warsztaty plastyczne w placówce przy ul. Powstańców Śląskich 126. 
Na warsztatach w Spotykalni – Bibliotece Sąsiedzkiej dzieci i rodzice tworzyli własne zakładki do książek. Warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem, dlatego też postanowiliśmy, że w lipcu zapraszamy na kolejne spotkanie!

Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały baśni o Aladynie i jego ukochanej Dżasminie. W części warsztatowej, przy pomocy filcu, włóczki oraz kolorowych ozdób wykonały wspaniałe modele latającego dywanu.

W XVII Czytelni spędziliśmy czas przy baśniach afrykańskich. Opowieść "Bardzo smutny słoń" wprowadziła nas w ciekawy świat afrykańskich zwierząt.

Za nami  ciekawe i niezwykle kreatywne warsztaty plastyczne – dzieci tworzyły eko-torby.  Dzięki ich wspaniałej wyobraźni –  przy pomocy szablonów i farb akrylowych – efekt prac był imponujący!

27 czerwca 2019 r. odbyło się pierwsze spotkanie klubu książki. Tematem rozmowy była książka Liane Moriarty pt. „Wielkie kłamstewka". 

W Wypożyczalni nr 38 odbyły się pierwsze warsztaty Scrapbookingu. Tematyka zajęć przyciągnęła miłośniczki rękodzieła. Przy serdecznych rozmowach i w miłej atmosferze powstały niepowtarzalne prace. Dla naszych czytelniczek spotkanie na warsztatach było przede wszystkim kreatywnie spędzonym czasem oraz dobrą zabawą. 

Czytanie na dywanie "Poznajemy pszczółki" w XVII Czytelni.
Skąd się biorą owoce i warzywa? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się na ostatnim czytaniu na dywanie. W końcu warto wiedzieć, że pszczoły nie są groźnymi potworami. Tylko zapracowanymi i pożytecznymi przyjaciółmi człowieka.

W Wypożyczalni 29 odbyły się warsztaty mydlarskie podczas których dzieci stworzyły mydełka według własnego pomysłu. Piękny zapach długo rozchodził się po całej placówce przy Konarskiego 6.

W Wypożyczalni nr 38 rozpoczął się cykl warsztatów pisarskich dla dorosłych. Pod czujnym okiem prowadzącej, autorki Kasi Bulicz-Kasprzak, swoje pisarskie skrzydła rozwija grupa ponad 10 osób. W miłej atmosferze i z ogromnym zaangażowaniem uczestnicy warsztatów rozmawiali o swoich pomysłach na rozpoczęcie przygody z pisaniem, motywacji do działania i o tym, co chcieliby przekazać swoim przyszłym czytelnikom. Niektórzy wspomnieli też o swoich dotychczasowych pisarskich próbach. Pierwsze spotkanie okazało się dla wszystkich źródłem nowych inspiracji i pokazało, że w każdym drzemie cząstka pisarza. Na kolejne warsztaty pisarskie zapraszamy po wakacjach. 

Już po raz ostatni w tym roku szkolnym w Wypożyczalni 114 odbyły się zajęcia plastyczne „Chodź pomaluj mój świat” Tym razem grupa młodych adeptów sztuk plastycznych poznała literaturę w której przewija się motyw zawadiackiego, ale i pełnego humoru oraz barwnego pirata. Oczywiście nie zabrakło działań plastycznych i modelarskich, gdyż młodzi piraci oprócz czapek, opasek na oko i kolorowych ubrań wykonywali również wspaniałe drewniane modele statków pirackich. Część z tych statków pozostanie zacumowana w naszej wypożyczalni gotowa do tego by wypłynąć niebawem w wakacyjne rejsy.

W 29 Wypożyczalni 7 czerwca odbyły się warsztaty prowadzone przez Pracownię Etnograficzną  pt." ŁOWICZANKA JESTEM" 

Na stację Wypożyczalnia nr 29 wjechała lokomotywa ,,ciężka ogromna i pot z niej spływa: tłusta oliwa." A co się w niej mieści? Najmłodsi najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się tego z wiersza Juliana Tuwima i samodzielnie zapełnili wagoniki. Dziękujemy za wspólną zabawę  i zachęcamy do czytania wierszy tego autora.

Za nami kolejne wspaniałe warsztaty z cyklu "Praktyczna historia sztuki". Dzieci nie tylko poznały malarstwo Paula Cezanne ale również stworzyły martwe natury w 3D. Wszystkie prace były wspaniałe!

Dzikie zwierzęta Afryki zawsze przyciągały naszą uwagę. Ich zwyczaje są naprawdę niezwykłe, dlatego warto przyjrzeć się niektórym z nich. Słoń, zebra i żyrafa to bohaterowie kolejnego spotkania "Czytanie na dywanie”
Skąd u słonia długa trąba? Czy ktoś wie, że żyrafa ma kopyto wielkości talerza obiadowego, że jest to najwyższe zwierzę lądowe? Kilka ciekawostek z pewnością zostanie nam w głowie. Pod koniec zajęć, małe żyrafki z chęcią pozowały do zdjęć.

16-tego maja w Wypożyczalni 114 odbyły się kolejne cykliczne warsztaty z cyklu „Chodź pomaluj mój świat” Tym razem – po zapoznaniu się książką” Jak mama została Indianką” – dzieci robiły łapacze snów, które trafią do Mam z okazji ich święta.

„Tajemniczy świat drzew” – to temat, z którym zmierzyliśmy się podczas kolejnego spotkania „Czytania na dywanie”. Wybraliśmy się na przechadzkę po lesie i stwierdziliśmy, że drzewo nie jest tylko drzewem. Uczyliśmy się wrażliwości i szacunku wobec przyrody. Długo wyliczaliśmy sobie, co nam dają drzewa i że  trudno wyobrazić sobie bez nich dzień.  Na koniec każdy zrobił sobie drzewo – owocowe, kwitnące czy liściaste – po prostu własne drzewo.

Warsztaty pisarskie i wieczór autorski.
O bieganiu, pierwszym starcie w maratonie, ogrodnictwie, przyrodzie i sposobie na życie opowiadała podczas spotkania autorskiego w Wypożyczalni nr 38 pisarka Kasia Bulicz-Kasprzak. Czytelnicy dowiedzieli  się także gdzie można odnaleźć miejsca opisane przez autorkę oraz  spotkać prawdziwą szeptuchę. 
Jak odważyć się zacząć pisać książki? Co jest ważne w pracy pisarza? Jak doskonalić rzemiosło twórcze? Odpowiedzi na te pytania zgłębiali uczestnicy warsztatów pisarskich prowadzonych przez autorkę.

"Czytanie na dywanie w XVII Czytelni"
Fascynujący temat wody pochłonął nas bez reszty. Z książki „Podwodny świat” poznaliśmy opowieść o Jacques'u Cousteau – badaczu mórz, który marzył o oddychaniu pod powierzchnią fal i pływaniu w głębinach jak ryby. Poruszyliśmy także problem czystości wód i co trzeba zrobić,  aby w podwodnym świecie wszystkim stworzeniom żyło się dobrze. A na koniec wykonaliśmy własne akwarium z rybką spełniającą życzenia.

25 kwietnia w Wypożyczalni 29 pojawiło się mnóstwo motyli… Przyleciał do nas między innymi latolistek cytrynek (można odnaleźć na zdjęciu 🙂 Nasze małe motylki dowiedziały się wczoraj dlaczego modraszki są podstępne, do czego służą gąsienicy kolce i dlaczego niektóre ćmy mają futerko. Kolorowy świat motyli inspiruje i zachwyca czego efektem są piękne bibułkowe witraże.

Za nami pierwsze z czterech spotkań poświęconych "Historii sztuki polskiej" . Celem warsztatów (w XVII Czytelni) było przybliżenie młodemu pokoleniu nieznanej mu prawie historii sztuki polskiej oraz wielkich nazwisk polskiego malarstwa (nawet tych nieco kontrowersyjne). Podczas spotkania uczestnicy poznali dany okres w historii Polski, życiorys i ciekawostki związane z artystą oraz stworzyli trójwymiarowy obraz – dioramę – będącą dokładną kopią jednego z dzieła artysty. Projekt "Nieznana historia sztuki polskiej" jest realizowany we współpracy z fundacją Arte w ramach programu "Aktywna Warszawska Młodzież" finansowanego ze środków m.st. Warszawy. 

Bohaterm naszego spotkania "Czytanie na dywanie"  (w XVII Czytelni) został tym razem kurczaczek, który (obok pisanki i zajączka) kojarzy się z Wielkanocą. W Świąteczny nastrój wprowadziły nas historie o tym żółtym brzdącu. Na zakończenie spotkania mali czytelnicy wykonali piękne prace plastyczne.

Nasze zajęcia inspirowane technikami tworzenia witrażu. Zapoznały czytelników z bogatym księgozbiorem książek o sztuce witrażu w naszych bibliotekach. W miłej, skupionej i cichej atmosferze czytelnicy mieli okazje nauczyć się technik malowania na szkle i zrelaksować się po całym dniu w pracy.

Wczoraj (09.04) w naszej  XVII Czytelni, odbyły się warsztaty tworzenia kokedamy. Mnóstwo pozytywnej energii, uśmiechu i radości dało nam to spotkanie. Każdy z uczestników tworzył swój wiszący ogród. Nadspodziewanie  wyszło  wszystko doskonale, co widać na zdjęciach. Wiele ciepłych słów padło podczas warsztatów i mam nadzieję, że każdy wyszedł nie tylko ze swoim "ogródkiem" ale i z pozytywnym nastawieniem do kolejnych zajęć. 

W czwartek (04.04)  w 114 Wypożyczalni  odbyło się cykliczne spotkanie – w ramach warsztatów „Chodź pomaluj mój świat”  – młodych adeptów sztuk plastycznych. Tym razem młodzi plastycy, bazując na książce „Humory Hipolita Kabla”, poznali wygląd i charakter jamnika. Głównym zadaniem spotkania było oczywiście stworzenie jamnika z materiałów przygotowanych na ten wieczór. Wspólna zabawa była przednia, a pieski wyszły cudowne 😊.

W sobotę (30.03) w 29 Wypożyczalni odbyły się kreatywne warsztaty z nutką techniki i swobodnej zabawy materiałami plastycznymi ,,Stwórz bohatera literackiego". Z drewna, papieru i sznurka powstały wspaniałe marionetki. Dzieci, ale również rodzice, wykazały się ogromnym zaangażowaniem w tworzeniu wyjątkowych bohaterów.

Tym razem to historia skarpetek, które odważnie wyruszyły w Świat w poszukiwaniu swego miejsca na Ziemi. Kogo spotkały, z kim się zaprzyjaźniły i komu pomagały? O tym czytaliśmy na dywanie i wspólnie zastanawialiśmy się co robi skarpetka, która w niewyjaśniony sposób znika i czy skarpetki muszą być zawsze do pary?  Ten problem nie został do końca rozwiązany bo tworzenie własnej skarpetki pochłonęło nas bez reszty co widać na zdjęciach. Do zobaczenia za dwa tygodnie – zapraszamy do XVII Czytelni. 

Najpopularniejsze młodzieżowe słowo 2018 roku? Co to jest pleonazm? Najczęstsze błędy w internecie w 2018 roku?* To pytania, z którymi zmierzyli się uczniowie 78 LO im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej podczas spotkania z Krzysztofem Kacprzykowskim i Maciejem Piotrowskim, autorami wystawy Nadwyraz. Nasi goście opowiedzieli o odwadze w realizowaniu swoich marzeń, pracy od rana do wieczora, otwartości na świat, miłości do języka polskiego i pomyśle na biznes. Niecodzienną wystawę promującą poprawną polszczyznę i polską literaturę można oglądać w Wypożyczalni nr 38 przy ul. Konarskiego 6.
* Odpowiedzi szukajcie m.in. na www.polszczyzna.pl

Zagadki w 119 Wypożyczalni  były niezwykle skomplikowane – ale co to dla naszych młodych detektywów. Sam Sherlock Holmes mógłby im pozazdrościć spostrzegawczości.  Dziękujemy młodym detektywom za wspaniałą zabawę. 

Dlaczego "Pieniądze nie rosną na drzewach"? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiedzieli się najmłodsi na warsztatach w 29 Wypożyczalni. Dzieci poznały historię pieniądza, miały możliwość obejrzenia starych monet i banknotów oraz podzieliły się swoimi sposobami na oszczędzanie. Każdy wykonał eko-skarbonkę. Z plastikowych butelek powstały między innymi wspaniałe kotki, motylki, zajączki czy żabki.

Na "Bajkoczytaniu" w Wypożyczalni nr 119 premierowo wykorzystany został teatrzyk Kamishibai, a dzieci poznały historię Groszków. 

"Chodź pomaluj mój świat" – zapraszamy do mroźnego świata.
14 marca w 114 Wypożyczalni najmłodsi czytelnicy „pod wodzą” Pani Doroty przenieśli się w świat pełen śniegu i lodu – do domu niedźwiedzia polarnego. Farby, klej, folia, brokat, cekiny, glina, plastelina wata i wiele innych materiałów sprawiły, że przez dwie godziny w naszej wypożyczalni niepodzielnie rządził – ku radości i zadowoleniu małych warsztatowiczów – miś polarny.

Tym razem dla grupki małych czytelników "Czytania na dywanie" przygotowaliśmy serię książeczek o przygodach wyjątkowej pary przyjaciół. Zgadywaliśmy gdzie Malwinka mogła schować lwa ? To nie takie łatwe zadanie, lew nie mieścił się przecież ani w zegarze ani w wannie. Zabawne historie mogłyby trwać bez końca ale na dzieci czekała jeszcze praca. Wykonanie lwiej grzywy – to dopiero wyzwanie. Potem tylko wspólne zdjęcie i małe lwiątka pobiegły do swoich domków.

Warsztaty komiksu w XVII Czytelni. Wiele ciekawostek związanych z komiksem, rysunki reprezentujące różne style w komiksie: manga, super bohaterski, kreskówka … tak rozpoczęły się warsztaty komiksu. Następnie (na przykładzie najprostszego rysunku –kreskówkowego) uczestnicy poznali techniki pomocnicze stosowane przez zawodowych rysowników. Potem młodzi rysownicy komiksu tworzyli już własne projekty…

Warsztaty plastyczne "Podwodny świat" w 29 Wypożyczalni zakończone. Przestrzeń biblioteki zamieniła się w kolorowy świat głębin mórz i oceanów. Dzieci zapoznały się literaturą dotyczącą podwodnego świata – było dużo ciekawostek. Dzięki uzyskanym informacjom powstały wspaniałe prace plastyczne….

"Czytanie na dywanie – lecimy z książką"
Potwornie ciekawe książki o stworach i potworach.  Bohaterem naszego  spotkania "Czytanie na dywanie – lecimy z książką" został Gruffalo.Miał straszne kły i ostre pazury, koślawe kolana, zakrzywione szpony a na nosie brodawkę w kolorze zielonym.Taki właśnie był Gruffalo, którego wspólnie stworzyliśmy na zakończenie spotkania.

"Warsztaty teatralne" w 29 Wypożyczalni.
Za nami warsztaty teatralne, prowadzone przez Tomasza Marczyńskiego,aktora łódzkiej filmówki. Swoją pasją podzielił się z naszymi czytelnikami. Młodzież uczyła się pracy w grupie i odgrywała krótkie scenki. Było dużo śmiechu i wspaniałej zabawy…

"Zima w mieście 2019" w 29 Wypożyczalni. 
W 29 Wypożyczalni warsztatami plastycznymi zakończyliśmy akcję "Zima w mieście" Na zajęciach plastyczno-literackich dzieci stworzyły wspaniałe lapbook'i. Ich tematami były między innymi: dinozaury, samochody, piłkarze czy ulubione książki.

"Czytanie na dywanie – lecimy z książką" 
Dzień Zakochanych tuż, tuż a więc kolejne spotkanie z cyklu „Czytanie na dywanie” nie mogło pozostać obojętne wobec tak ważnych spraw. Rozmowy wokół wybranych książek o miłości były burzliwe. Czy prawdą jest, że człowiek zakochany ma nogi jak z waty, głowę wysoko w chmurach, a serce bije mu jak dzwon?. Czy można mówić o miłości nie używając słów i czy będąc zakochanym czujemy się szczęśliwi ?. U nas przygotowania w pełnym toku, pozdrawiamy wszystkich i przypominamy o Walentynkach. I jak czytaliśmy w książce: „To właśnie cały mój sekret – kocham cię każdego dnia i tak już pozostanie”

29 Wypożyczalnia zaprasza na zajęcia plastyczno-literackie.
W oparciu o książkę "O wilku, który chciał zmienić kolor" O. Lallemand'a dzieci stworzyły rysunek metodą piankorytu.